Pts – Cts: 08:00 – 18:00
+90 (312) 385 64 15 (Pbx)
info@kiranbilya.com

YAĞ KEÇELERİ/SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI

Yağ keçesi ya da diğer adıyla krank keçesi; motorun içinde bulunan yağın motor dışına çıkmasını önleyen parçaya denir. Krank keçesi, motorun içinde bulunan krank milinin dışarıya çıkan uzantısının hemen altında yer alır.

Krank mili, motorun iki yanından dışarıya açılan bir parçadır. Bir tarafında şanzıman prizdirek mili ve baskı balatası, diğer tarafında da kayışların bağlı olduğu kasnak yer alır. Krank keçesi; bu parçaların birleştiği noktaya yerleştirilir ve motorun güvenliğini sağlamaya yardımcı olur.

Krank keçeleri, kauçuk ve metal birleşiminden meydana gelir. Dolayısıyla yağ keçeleri yıprandıkça sızıntı yapmaya başlar. Bu da araçta kayış sıyırması, debriyaj kaçırması ya da başka türlü motor sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle yıpranma durumunda yağ keçesi değişimi ihmal edilmemelidir.

Sızdırmazlık Elemanları Nedir?

Sızdırmazlık elemanları döner mil keçesi, O-Ring, takım halka, körüklü keçe gibi değişik isimlerle bilinir. Genelde hareketli veya hareketsiz makine parçaları arasında her türlü maddenin sızmasını önleyici elemanlardır. Sızdırmazlık elemanlarının fiyatları makine ve araçların fiyatları ile karşılaştırılamayacak kadar düşüktür. 

Ayrıca rulmanlar, dişliler ve diğer değerli işlenmiş parçaların ömrü, sızdırmazlık elemanının kalitesine bağlı olduğundan sızdırmazlık elemanları, makine elemanları arasında, en az diğer parçalar kadar önemlidir. Tekerlek keçesi yağ kaçıran bir kamyon, bir iş gününü serviste geçirmek zorunda kalabilir veya krank keçesi yağ kaçıran bir aracın motorunun sökülmesi gerekir. Bilinen bu önemi nedeni ile sızdırmazlık elemanları, ileri araştırma, gelişmiş teknoloji ve üretimde kalite güvenliği gerektirir. Görünüş olarak birbirine çok benzeyen parçalar, ölçüsel tolerans, kesit farkı, malzeme kalitesindeki farklılık gibi özelliklerden dolayı uygulamada beklenmeyen ve istenmeyen kötü sonuçlar yaratabilir.

ARAYINIZ